Komiks


Komiks #kryzysżywnościowy

#kryzysżywnościowy jest graficzną opowieścią o wybuchającym w niedalekiej przyszłości kryzysie żywnościowym. Trzymająca w napięciu fabuła porusza takie zagadnienia jak zawłaszczanie ziemi, spekulacje na rynkach żywności i rosnące ceny jedzenia, nierówności globalne i zmiany klimatu. W tle kryzysu rozgrywa się intryga polityczna, w wyniku której dochodzi do nieoczekiwanej wygranej w wyborach prezydenckich w USA.

#kryzysżywnościowy to coś więcej niż literacka fikcja – wszystkie elementy fabuły są oparte na historiach ostatnich kryzysów żywnościowych, takich jak katastrofa ekologiczna Dust Bowl w USA, Wielkie Zagłodzenie w Irlandii, czy ostatnie kryzysy żywnościowe z 2008 i 2011 r.

Autorem komiksu jest Evan Fraser, profesor geografii na Uniwersytecie Guelph (UG) w Kanadzie, dyrektor Instytutu Żywności na UG, który dodatkowo ukończył leśnictwo, antropologię i rolnictwo na Uniwersytecie British Columbia oraz Uniwersytecie w Toronto.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest złożonym problemem globalnym, dlatego autor dołączył do komiksu 13 esejów i prawie 200 przypisów, które pomogą czytelni(cz)kom lepiej zrozumieć temat. Polski kontekst zapewnił wstępem „Czy grozi nam głód?” Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska.

Pobierz: cały komiks - bezpłatnie [PDF].